Burj Al Arab

Burj Al Arab
Snáď neexistuje nič čo by Dubaj vo svete reprezentovalo viac než nádherný hotel Burj Al Arab. Stalo sa z neho priam ikonické miesto púštneho emirátu. A to je pritom na dubajské pomery tento architektonický skvost už deduško. Veď posúďte sami, so stavebnými prácami sa začalo už v roku 1993 a slávnostné otvorenie prebehlo v roku 1999. Celá táto paráda stála astronomických 1,5 miliardy dolárov.

Arabská veža

Jeho tvary rozozná snáď aj ten, kto v živote nevystrčil päty z domu. Dnes už sa táto krása berie ako samozrejmosť, no pre architektov z anglickej firmy Atkins, ktorá dostala za úlohu hotel navrhnúť, nebolo vôbec jednoduché vytvoriť jeden z nových divov sveta. Zadanie totiž znelo: „Postavte hotel – ikonu.“ Nič viac, nič menej. Pritom sa však zázrak podaril.
Burj Al Arab, v preklade Arabská veža, má tvar arabskej plachetnice, letiacej po vode a jej plachty, ktoré celý hotel definujú sú dnes natoľko rozpoznateľné, že je táto stavba porovnávaná s dielami, ako je svetoznáma opera v Sydney, alebo Eifellova veža v Paríži.
Budova stále primárne slúži ako hotel. 321 metrov vysoký, s 28 zdvojenými poschodiami a 202 luxusnými apartmánmi. Vnútri je hneď niekoľko úžasných reštaurácií. Jedna z nich je pod úrovňou morskej hladiny, ďalšia zasa takmer na vrchole, na 27. poschodí. Nechýba tu ani pristávacia plošina pre vrtuľníky, niekoľko detských ihrísk, vodný park Wild Wadi Waterpark a samozrejme súkromná pláž.
Wild Wadi Waterpark

7 hviezdičiek

Hotel stojí na umelo vybudovanom ostrove – len jeho samotné vytvorenie zabralo 3 roky a dostať sa doň nie je vôbec jednoduché. Neexistuje totiž nič také, ako vstup len na pozeranie. Za všetko sa platí. Ak chcete prehliadku, aj ak sa chcete len ísť najesť do reštaurácie. Nezabudnite sa však náležite obliecť, aj do tej najlacnejšej reštaurácie je vstup iba v smart casual oblečení. 7 hviezdičiek, je jednoducho 7 hviezdičiek. Aj keď neoficiálnych.
Pokiaľ ste sa rozhodli, že vám vnútro hotela za návštevu stojí, ľutovať nebudete. Ohúri vás už samotné átrium. Má 180 metrov, čo z neho s prehľadom robí najvyššie atrium na svete. Na vyhliadku do 27. poschodia sa vyveziete krásnym preskleným výťahom a priamo na terase si môžete z kaviarne vychutnať nádhernú panorámu Dubaja. Keby ste vyhladli, pripravte si zhruba 230 dolárov. Taká je priemerná cena za večeru v niektorej z 3 reštaurácií hotela.
Aj bez prehliadky vám však odporúčame, aby ste si hotel pozreli. Dá sa k nemu dostať od mora, mnohé spoločnosti, ktoré prenajímajú člny, prípadne vodné skútre, vás k nemu za malý obnos zoberú. A ak budete mať šťastie, a bude správne svietiť slnko, možno si všimnete aj to, vďaka čomu na oficiálnych fotografiách nikdy neuvidíte pohľad na hotel z mora. Z mora totiž krivky budovy pripomínajú kresťanský kríž. Keď to vraj pyšní šejkovia zistili, architektovi Tomovi Wills-Wrightovi, ktorý bol za návrh exteriéru hotela zodpovedný, zakázali navždy vstup do emirátov. Sú to samozrejme mýty, ale tvar kríža, je pomerne dobre rozpoznateľný.
Ak budete v Dubaji, Burj Al Arab nevynechajte. Nemusíte ísť priamo dovnútra, verte nám, jeho krása a veľkoleposť vás ohromí aj z diaľky. Svoje miesto medzi najväčšími skvostami súčasnej architektúry si zaslúži právom. Presvedčte sa o tom sami.

Postavte hotel – ikonu.

Obchodníci s dažďom nad Dubajom

Obchodníci s dažďom nad Dubajom

Poručíme větru, dešti, kdy má pršet a kdy vát...
Palm Atlantis

Ak na dovolenku do Dubaja tak jedine s nami

Hľadáte dovolenku, no vaše nároky sú nesplniteľné?