Burj Khalifa

Burj Al Khalifa
Len málokto a máločo dokáže tromfnúť Dubaj v pompéznosti. Ak by ste niekedy pochybovali o tom, či je Dubaj tá najúžasnejšia ukážka ľudského umu a možností, tak Burj Khalifa vás o tom definitívne presvedčí.

Najvyšší mrakodrap na svete

Mrakodrap Burj Khalifa (Veža Khalifa) je megalomanský projekt šejka Mohammeda bin Rashid Al Maktouma , ktorý sa rozhodol, že práve Dubaj si zaslúži mať najvyššiu budovu sveta. A tak vznikol plán postaviť dovtedy nepredstaviteľnú stavbu, ktorá by druhú najvyššiu stavbu netromfla len o nejaký ten metrík, ale rovno o viac ako 300 metrov.
Šialená vízia sa začala meniť na realitu presne 6. Januára 2004, kedy bol položený základný kameň. Titul najvyššia budova sveta si Burj Dubai (tak sa stavba pôvodne volala), prevzal od Taiwanskej veže Taipei 101, presne 7. Apríla 2008. Definitívne vežu dostavať sa však podarilo až takmer o dva roky neskôr. Slávnostné otvorenie prebehlo takmer rovných 6 rokov po začiatku stavby - 4. Januára 2010.
Khalifa okamžite uchvátila svet. Týči sa až do výšky 828 metrov, má 200 poschodí (160 obývaných) a poskytuje neuveriteľné výhľady. Od začiatku tiež vzbudzuje vášne. Prvou kontroverziou je vlastne jej meno. Ako sme už spomenuli, pôvodný názov bol Burj Dubai. Vec sa má tak. Nech sa to zdá akokoľvek neuveriteľné, aj financie najbohatších krajín sveta majú svoje hranice. Stavba Khalify stála neuveriteľných, viac ako 1,5 miliardy dolárov. V čase, kedy budovu stavali, udrela na svet ekonomická kríza a Dubaj, bol jednou z najviac zasiahnutých krajín. Preto, aby sa pýcha arabského sveta mohla vôbec dostavať, musel dubajský šejk zohnať ďalšie peniaze. S tým mu veľkoryso pomohol prezident Spojených arabských emirátov a defacto vládca Abu Dhabi šejk Khalifa bin Zayed bin Sultan al Nahayan.
Z vďaky za umožnenie dokončenia mrakodrapu sa šejk Mohammed na poslednú chvíľu rozhodol, že budova bude niesť meno svojho donora. Z Dubai sa tak stala Khalifa, čo však niektorí hrdí Dubajčania doteraz veľmi ťažko znášajú.

Ďalšie naj...

Samotnej budove to však na exkluzivite neubralo. Skôr naopak. Svet obdivne vzdychal, najmä keď sa postupne dozvedal o neuveriteľne prepracovaných detailoch celej stavby. Ono totiž, všetky tie čísla ohromia, ale až následne si človek uvedomí čo to vôbec znamená takéto niečo postaviť a udržať v prevázdke. Budova, totiž napríklad váži okolo 500 000 ton a stojí na pieskovom podklade. S tým sa architekti vyrovnali bravúrne. Budova má pripomínať kvet rastliny druhu Hymenocallis (pavúčia ľalia) a aby bola váha rovnomerne rozdelená na celé podložie má pôdorys v tvare Y. Ak sa dobre zadívate, všimnete si tiež sa budova má smerom hore špirálovitý tvar, to je odkaz na tradičnú islamskú architektúru. Bola to podmienka, ktorú si šejk Mohammed od architektov vynútil.
Pri návrhu a následnej realizácii museli architekti riešiť množstvo doposiaľ neriešených otázok. 828 metrová budova je totiž naraz vystavená veľkému teplotnému rozdielu. V priemere je na vrchole budovy vždy o 6 stupňov chladnejšie, ako na jej základni. Povrch budovy tak musel byť navrhnutý zo špeciálnych materiálov. Použilo sa viac ako 120 000 metrov štvorcových špeciálnych sklenených tabúľ, ktoré majú vhodné tepelné vlastnosti, neodrážajú slnko a zvládnu aj silné veterné nárazy.
Vďaka svojej ultimátnej výške Burj Khalifa drží hneď niekoľko rekordov. Najvyšší počet poschodí, najvyššie obývané poschodie, najvyššie položená mešita a reštaurácia. A dokonca, opäť už aj najvyššie položená vyhliadka. V tejto kategórii totiž Khalifa o svoj rekord na chvíľu prišla. Pôvodne bola terasa na 124. poschodí, teda vo výške 452 metrov. Lenže v roku 2011 otvorili v čínskej Canton Tower terasu vo výške 488 metrov. Dubaju trvalo len tri roky, aby si primát vzali späť. V októbri 2014 otvorili vyhliadku At the top sky vo výške 555 metrov, na 148 poschodí. Pridajte k tomu ešte aj najdlhšiu výťahovú dráhu a pochopíte, že máte čo dočinenia s naozaj výnimočným ľudským dielom.
Na záver už chcem len podotknúť, že ak sa chcete pýšiť tým, že ste navštívili Khalifu, ako najvyššiu budovu sveta, mali by ste sa poponáhľať. V roku 2020 je totiž naplánované dostavanie Jeddah Tower v Saudskej Arábii, ktorá svojou výškou okolo 1000 metrov, Khalife titul vezme. Preto, neváhajte a rezervujte si cez nás letenky a ubytovanie za výborné ceny. Priamo na mieste si následne môžete užiť nezabudnuteľnú návštevu ešte stále najvyššej budovy sveta.
Obchodníci s dažďom nad Dubajom

Obchodníci s dažďom nad Dubajom

Poručíme větru, dešti, kdy má pršet a kdy vát...
Burj Al Arab

Burj Al Arab

Snáď neexistuje nič čo by Dubaj vo svete reprezentovalo viac než nádherný hotel Burj Al Arab.