Horúčavy a nedostatok vody
Krajiny, ako napríklad Spojené arabské emiráty, ktorých je Dubaj súčasťou, musia bojovať s horúčavami a nedostatkom vody častokrát veľmi kreatívnymi spôsobmi. Pre turistu je darom z nebies slnečné počasie, domáci by si zasa radšej zhora nechali sem tam darovať dážď.
A keďže nebesá nie vždy poslúchajú, musí nastúpiť moderná veda a technika. V Dubaji, resp, v S.A.E. tak vznikol špeciálny tím meteorológov a pilotov, ktorý sleduje oblačnosť a mraky. Ak sa v niektorej časti krajiny vyskytne dostatok oblakov, ktoré sú potenciálne vhodné na to, aby z nich mohlo pršať, meteorológovia vydajú signál štyrom pilotom špeciálne upravených lietadiel, ktoré vzlietnu a doslova naháňajú mraky po oblohe.
Lietadlá majú na sebe umiestnených 48 svetlíc, z ktorých každá obsahuje cca 1 kg chemikálie. Ak sa podarí mraky dostihnúť, piloti lietadiel majú nebezpečnú úlohu, dostať sa pod mraky (je veľmi dôležité, aby naozaj boli pod nimi) a vypustiť do vzduchu špeciálne pripravenú zmes chloridu draselného (používa sa aj chlorid sodný), ktorá sa následne dostane do oblakov.
Tajomstvo celej operácie spočíva v tom, že spomínané látky na seba dokážu naviazať paru z oblakov tak, aby sa premenila na vodu. Keď je kvapka dostatočne veľká, v dôsledku svojej váhy padá k zemi. Čiže, dážď sa spustí presne tam, kde práve treba.
Táto operácia sa nazýva „osievanie oblakov“ a štáty, ako S.A.E. ju využívajú pomerne často. Doposiaľ bolo tento rok vykonaných 161 letov, pričom dĺžka jednej takejto akcie je zhruba 3 hodiny. Podľa štatistík je následne dážď z oblakov zhruba o 15 až 30 % výdatnejší.