Obchodníci s dažďom nad Dubajom

Obchodníci s dažďom nad Dubajom
Poručíme větru, dešti, kdy má pršet a kdy vát... slová budovateľskej piesne zo 60tych rokov minulého storočia, ktoré dávno zľudoveli, sa konečne začínajú napĺňať. Aj keď, zatiaľ iba tá časť o daždi a Sovietsky zväz s tým nemá nič spoločné.

Horúčavy a nedostatok vody

Krajiny, ako napríklad Spojené arabské emiráty, ktorých je Dubaj súčasťou, musia bojovať s horúčavami a nedostatkom vody častokrát veľmi kreatívnymi spôsobmi. Pre turistu je darom z nebies slnečné počasie, domáci by si zasa radšej zhora nechali sem tam darovať dážď.
A keďže nebesá nie vždy poslúchajú, musí nastúpiť moderná veda a technika. V Dubaji, resp, v S.A.E. tak vznikol špeciálny tím meteorológov a pilotov, ktorý sleduje oblačnosť a mraky. Ak sa v niektorej časti krajiny vyskytne dostatok oblakov, ktoré sú potenciálne vhodné na to, aby z nich mohlo pršať, meteorológovia vydajú signál štyrom pilotom špeciálne upravených lietadiel, ktoré vzlietnu a doslova naháňajú mraky po oblohe.
Lietadlá majú na sebe umiestnených 48 svetlíc, z ktorých každá obsahuje cca 1 kg chemikálie. Ak sa podarí mraky dostihnúť, piloti lietadiel majú nebezpečnú úlohu, dostať sa pod mraky (je veľmi dôležité, aby naozaj boli pod nimi) a vypustiť do vzduchu špeciálne pripravenú zmes chloridu draselného (používa sa aj chlorid sodný), ktorá sa následne dostane do oblakov.
Tajomstvo celej operácie spočíva v tom, že spomínané látky na seba dokážu naviazať paru z oblakov tak, aby sa premenila na vodu. Keď je kvapka dostatočne veľká, v dôsledku svojej váhy padá k zemi. Čiže, dážď sa spustí presne tam, kde práve treba.
Táto operácia sa nazýva „osievanie oblakov“ a štáty, ako S.A.E. ju využívajú pomerne často. Doposiaľ bolo tento rok vykonaných 161 letov, pričom dĺžka jednej takejto akcie je zhruba 3 hodiny. Podľa štatistík je následne dážď z oblakov zhruba o 15 až 30 % výdatnejší.

Obchodníci s dažďom

Všetky problémy spojené so suchom a horúčavou sa však nedajú vyriešiť ani takýmto originálnym spôsobom. Ako uvádzajú dubajskí meteorológovia, mestám takýmto spôsobom prakticky nedokážu pomôcť, pretože nad metropolami sa podobné oblaky tvoria len výnimočne.
Problém je aj v tom, že do ovzdušia sa môže vypustiť len presne stanovené množstvo zmesi. Inak sa dážď stáva toxickým a má presne opačné následky, ako ľudia potrebujú. Ale aj tak je to obrovský pokrok. Podobné akcie využili aj v Číne pred začiatkom Olympijských hier, alebo v USA, kde takto pomáhajú farmárom v Kalifornii.
Keď sa teda najbližšie vyberiete do Dubaja a uvidíte na oblohe lietadlo smerujúce k najbližšej oblačnosti, radšej si rýchlo utekajte po dáždnik, odteraz už totiž viete, že prilietavajú „obchodníci s dažďom“.
Búrka nad Dubai Marina

Poručíme větru, dešti, kdy má pršet a kdy vát...

Flydubai

Dubaj vôbec nie je drahý, nájdite si svoju cestu

Stále máte Dubaj zafixovaný ako ultra drahú destináciu pre horných desaťtisíc?
Burj Al Arab

Burj Al Arab

Snáď neexistuje nič čo by Dubaj vo svete reprezentovalo viac než nádherný hotel Burj Al Arab.